Міжнародна конференція «Правові можливості громад та доступ до медіації» 25 січня 2022

/Files/images/vse/272209018_6893444104058848_5430279761462205256_n.jpg 25 січня 2022 року відбулася Міжнародна конференція «Правові можливості громад та доступ до медіації». На яку зібралося поважне товариство представників Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівський області, Західного регіонального управління юстиції, Міжнародного фонду «Відродження»,адвокатів, юристів, центрів соціальних служб, центрів надання безоплатної вторинної правової допомоги територіальних громад Львівщини, партнерів, громадських організацій. На конференцію завітали працівники міських, селищних та сільських рад територіальних громад: Бібрської, Городоцької, Давидівської, Жовківська, Зимноводівської, Куликівської, Львівської, Оброшинської, Пустомитівської, Самбірської, Стрийської, Щирецької тощо.

Було за честь презентувати роботу публічних бібліотек регіону. Варто зазначити, що публічні бібліотеки Львівщини приділяють особливу увагу питанням формування правової культури та правової свідомості серед своїх користувачів та мешканців громад, підвищенню рівня обізнаності громадян щодо гарантованих Конституцією та законами України їхніх прав у різних сферах життя.

/Files/images/vse/IMG_0657.JPG В рамках багаторічної співпраці Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки із Другим Львівським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги та завдяки реалізації проєкту «Підвищення правової спроможності територіальних громад Львівського району» вдалося залучити до партнерства і бібліотеки інших громад. Один в полі не воїн, хоча бібліотечні працівники є певною мірою таки собі універсальні солдати інформаційних центрів своїх громад, що забезпечують доступ мешканців до безоплатної правової допомоги. Але для того аби надавати дійсно якісні послуги важливо розвивати партнерство.

Ось далеко не повний перелік установ, громадських організацій з якими налагоджено співпрацю:

  • Другий Львівський місцевий центр з надання БВПД
  • ГО Центр правових та політичних досліджень «СІМ» (організації, яка є членом та співзасновником Української Гельсінської спілки з прав людини)
  • ГО Патронус (м.Львів)
  • Буський, Стрийський, Червоноградський місцеві центри з надання БВПД
  • Бродівське, Жовківське, Новороздільське, Новояворівське, Сокальське, Соснівське бюро правової допомоги
  • Головне територіальне управління юстиції у Львівський області
  • Управління пенсійного фонду у Львівській області
  • ГО Освітній ресурсний центр
  • Меморіальний Музей Гідності (м.Львів)
  • ГО «Молодіжний ініціативний центр» (м.Червоноград)
  • Відділи в справах сім'ї та молоді
  • Кіберполіція
  • Відділи національної поліції
  • Золочівський центр зайнятості.

Аналізуючи надіслану бібліотеками інформацію читко простежуються наступні напрямки співпраці:

  • реалізація спільних проєктів
  • навчання персоналу
  • надання фахової юридичної допомоги на базі бібліотек шляхом організації роботи бюро правової допомоги та виїзних консультативних пунктів, в т.ч. в режимі онлайн
  • організація роботи бібліотечних кіноклубів медіа-просвіти з прав людини Міжнародного мандрівного фестивалю Docudays UA
  • запровадження нових послуг
  • проведення заходів та правопросвітницьких інформаційних кампаній
  • забезпечення інформаційними матеріалами.

/Files/images/vse/IMG_0691.JPG Науково-методичний відділ ЛОУНБ, як головний координаційно-методичний центр публічних бібліотек регіону залучає до реалізації проєктів їхніх працівників. Так, наприклад, участь у вебінарі, якій в рамках вищезгаданого проєкту проводила п.Христина Гаталяк, заступник директора, фахівець Львівського місцевого центру з надання БВПДвзяли понад 60 осіб, представники 42 публічних бібліотек Львівщини, в т.ч. 14 сільських. Тоді ми намітили шляхи співпраці місцевих центрів з надання БВПД та бібліотек, а також довідалися про медіацію, як один із найпопулярніших альтернативних способів врегулювання спорів (конфліктів). Про повноваження Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та про те, з якими питаннями можна звертатись до омбудсмана, йшлося під час виступу регіонального координатора Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Львівській області Тетяни Панасенко. Також пані Тетяна розповіла про національний превентивний механізм та можливість співпраці з місцями несвободи.

Безумовно, такі зустрічі дозволяють бібліотекарям поповнити словник сучасних термінів з питань правознавства, ознайомитися з новими інформаційними ресурсами, які є корисним для надання допомоги користувачам бібліотек. Так, на зустрічі ми отримали вичерпну інформацію про«WikiLegalAid»довідково-інформаційну платформу правових консультацій, що була створена Координаційним центром з надання правової допомоги з метою підвищення правової свідомості та освіченості населення. Окрім правової інформації та посилань на чинне законодавство на платформі можна знайти також зразки документів правового характеру та посилання на судові рішення.

В рамках угоди про співпрацю між КЗ Львівської обласної ради «Львівська обласна універсальна наукова бібліотека» і ДругимЛьвівським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги було:

  • проведено серію виїзних тренінгів для низки соціально незахищених категорій громадян (малозабезпечених, осіб з інвалідністю, переселенців, ветеранів війни, учасників бойових дій у т.ч. учасників АТО та ООС) на базі бібліотек міст Жовкви, Городка, Стрия, Яворова, смт Запитів та інших;
  • передано добірки друкованих матеріалів для проведення інформаційної кампанії та оформлення інформаційних зон бібліотек з питань юридичного забезпечення прав і свобод громадян;
  • організовано щотижневі консультації провідних юристів Другого Львівського міського центру з надання вторинної безплатної правової допомоги на базі відділу абонементу ЛОУНБ, в т. ч. онлайн для користувачів бібліотек області.

Така практика підписання угод із місцевими центрами надання правової допомоги була підхоплена міськими бібліотеками області Червонограда, Жовкви, Яворова, Бродів, Сокаля, Радехова, Жидачева, Новояворівська, Борислава, Стрия.

Не ставила за мету підсумувати скільки всього у бібліотека регіону протягом року було надано юридичних консультацій фахівцями центрів (забракло часу, та і не всі бібліотеки вели облік), але показовим в цьому питанні є приклад двох бібліотек-філій Червоноградської МЦБС де консультації отримали понад 200 осіб. В багатьох бібліотеках працювали виїзні консультативні пункти провідних фахівців у бібліотеках Сокальської, Новояворівської, Новороздільської, Новояричівської ТГ. Питання з якими найчастіше зверталися мешканці: майнові питання (приватизація, оформлення спадщини), аліменти, перерахунок пенсій, порядок виплати допомоги при народженні дитини, оформлення субсидії, порядок зміни постачальника газу, оплата праці в рамках карантинних обмежень… Земельна кадастрова мапа, продаж землі, передача земельних паїв у спадок чи оренду та інші.

Багаторічна співпраця та досить велике коло партнерів стало міцнимфундаментом для реалізації низки проектів: «Моя нова поліція: громадська підтримка реформи Національної поліції»(ЛОУНБ, IREX), «Кіноклуб Docudays UA в бібліотеці» (ЛОУНБ, IREX та ГО «Сім»), «Дія. Цифрова освіта» (ЛОУНБ, УБА та Міністерство цифрової трансформації), «Школа прав людини» (Львівська МЦБС для дорослих MoloDvizhCenter.Lviv), «Територія права»(Червоноградської МЦБС, ГО «Молодіжний ініціативний центр» та Червоноградським МЦ з надання БВПД), «Правосвідома громада» (Бродівська центральна міська бібліотека та бюро правової допомоги міста), «Волонтер БПД» (бібліотека-філія №1 Новороздільської МЦБС та місцеве бюро правової допомоги), «Правопросвіта для молоді – знай свої трудові права» і «Сім’я – це простір без насильства» (URBAN бібліотека м.Трускавця і ГО «Ті 100») тощо.

/Files/images/vse/IMG_0682.JPG За підтримки Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX), Центру правових та політичних досліджень «СІМ» та Регіонального тренінгово центру ЛОУНБ на базі публічних бібліотек регіону було створено і продовжують активно працювати 8 просвітницьких майданчиків з прав людини та кіноклубів мандрівного фестивалю Docudays.UA. (ЛОУНБ, бібліотек-філій: URBAN бібліотеки № 1 Трускавецької МЦБС, № 6 Львівської МЦБС для дорослих, публічних бібліотек міст Броди, Буська, Жовкви, Червонограда, смт Запитів Новояричівської ТГ). Завдяки Ніні Хомі, юристці, координаторці Мережі DOCU/CLUB з прав людини та реформ модератори бібліотечних кіноклубів продовжують вдосконалювати свою майстерність і навчаються в школі модераторів, на різноманітних локація, тренінгах та семінарах. Цього року модераторки клубів м.Броди та смт Запитів пройшли навчання на семінарі організованому на базі готелю Шервуд с.Довгомостиська і отримали сертифікати. Випускниці школи не лише модерують заходи своїх бібліотек, а й проводять тренінги в т.ч. виїзні у структурних підрозділах і навіть в інших громадах. Так, наприклад, модераторка клубу «Територія» URBAN бібліотеки м.Трускавця спільно з партнерами провела серію виїзних тренінгів в рамках проєкту «Сім’я – це простір без насильства» в Старосамбірський, Жовківський, Куликівський, Трускавецький ТГ. КУ «Публічна бібліотека Сокальської міської ради» спільно із кіноклубом, що діє при Сокальському бюро правової допомоги провели 65 зустрічей побувавши майже у всіх селах громади. Кіноклуб «Феміда» Центральної публічної бібліотеки Жовківської міської ради теж мандрував бібліотеками громади із фільмом «Булер». Найпопулярнішим фільмом стала документальна стрічка «Боротьба Джамали» журналістки Елін Йонссон.

В рамках спільного проєкту MoloDvizhCenter.Lviv та Центральної міської бібліотеки ім. Лесі Українки Львівської МЦБС для дорослих протягом року діяла «Школа прав людини» у Першій Львівській Медіатеці. Участь в роботі школи взяли понад 300 учнів дев’ятих класів.

Завдяки фінансової підтримки МФ «Відродження» створено 9 пунктів доступу до правової допомоги на базі бібліотек Червоноградської МЦБС в рамках проєкту «Територія права»,що реалізовувався ГО «Молодіжний ініціативний центр» у партнерстві із Червоноградським МЦ з надання БВПД.

В рамках проєкту «Дія. Цифрова освіта» створено розгалужену мережу Хабів цифрової освіти на базі публічних бібліотека області. Понад 300 закладів надають мешканцям громад сучасні послуги із застосуванням ІТ. Так протягом минулого року бібліотеками Стрийської МЦБС було проведено 21 тренінг спільно із спеціалістами управління пенсійного фонду у Львівській області. Учасники тренінгів знайомилися із змінами у трутовому законодавстві, створювали особові кабінети на веб-порталі Пенсійного фонду України тощо.

Частими гостями на зустрічах в бібліотеках є працівники поліції в багатьох територіальних громадах – Золочівський, Стрийський, Жовківський, Сокальський, Червоноградський, Великомостівсьий та інших.

Бібліотекарі долучаються до організації та проведення знакових подій. Так, декілька років поспіль за ініціативи Львівського Меморіального Музею Гідності відбувається Форум Гідності. Партнерами були: Львівська міська рада, Перша Львівська медіа тека Львівської МЦБС для дорослих, ГО «Родина Героїв Небесної Сотні», Навчально-методичний центр освітим.Львова, Львівський центр безоплатної вторинної правової допомоги. Участь у форумі приймали і керівники бібліотечних просвітницьких майданчиків з прав людини та кіноклубів Docudays.UA.«Цей форум започаткував дискусію про повагу до людської гідності, а також взаємодію різних інституцій у розвитку правової культури та правової свідомості у суспільстві, привернув увагу до важливих питань представників і представниць різних сфер, бо права людини – це не прерогатива юриспруденції, вони стосуються кожного і кожної», – розповіла директорка Меморіального Музею Гідності Ніна Хома.

На форумі було презентовано напрямки роботи Музею Гідності; обговорено досвід роботи освітнього, культурного, правозахисного, громадського середовищ над темами прав людини; напрацьовано спільні кроки, щодо формування поваги до людської гідності та прав людини у суспільстві.

Саме тому, понад десять років традиційно у грудні бібліотеки Львівщини беруть активну участь у проведенні заходівщорічного Всеукраїнського тижня права з нагоди річниці прийняття Загальної декларації прав людини та з метою показу важливості правової освіти для пересічного громадянина України, виховання у користувачів бібліотек поваги до закону та прав людини, залучення мешканців громад до участі у цікавих заходах правової тематики спрямованих на підвищення обізнаності громадян щодо міжнародних стандартів прав людини та механізмів їх реалізації та захисту. Заходи в рамках тижня проводяться бібліотеками Бібрської, Бориславської, Бродівської, Буської,Великолюбінської,Великомостівської,Городоцької,Дрогобицької, Жидачівської, Жовківської,Заболотцівської, Золочівської,Кам’янка-Бузької, Львівської, Меденицької, Новокалинівської,Новороздільської, Пустомитівської, Радехівської, Сколівської, Сокальської, Старосамбірської, Стрийської, Турківської, Ходорівської,Щирецької, ЯворівськоїТГ. Вони виставляли повідомлення на сторінках соціальної мережі Facebook та надіслали інформацію про проведені заходи на адресу науково-методичного відділу ЛОУНБ.

Велика кількість організованих заходів була присвячена висвітленню такого ганебного явища як булінг, яке на жаль поширюється у шкільному середовищі. Давидівська територіальна громада ініціювала проведення щорічного обласного форуму #СТОП_БУЛІНГ

З метою запобігання домашньому насильству Центральною міською бібліотекою Червоноградської МЦБС було проведено 28 тренінгів для мешканців міста.Тренінги «Стоп Булінг!» та «Правила поведінки в життєвих ситуаціях»відбулися вліцеї № 51 м.Львова, що проводила бібліотека-філія № 6 Львівської МЦБС для дорослих спільно з Ніною Омелянчук, фахівцем Головного управління юстиції у Львівський області та Христиною Гаталяк, заступником Львівського міського центру з надання БВПД.

Ось неповний перелік послуг, що надавався відвідувачам Стрийської центральної міської бібліотеки:

  • практична допомога користувачам в реєстрації Сертифікату про вакцинацію від COVID-19 в «Дії».
  • «Як отримати електронний підпис» (для військовослужбовців);
  • Тренінги для слухачів університету ІІІ віку
  • «Веб-портал Пенсійного фонду України: швидко, зручно, корисно»;
  • «Сучасне резюме та пошук роботи»

Бібліотеки намагаються охопити різні категорії користувачів, зробити заходи неформальними з цією метою залучають цікавих спікерів, використовують нетрадиційні методи та тематику, застосовують інтерактивні форми роботи:

  • гра-тренінг «Казкові герої та порушення їхніх прав» повела бібліотека с.Підгородище Бібрської ТГ.
  • відео вікторина «Знаю право!» бібліотека-філія № 5 для дітей Бориславської МЦБС. Автори спробували дослідити, які саме права дітей були порушені дорослими у відомих казках. Наприклад, Шарля Перо «Червона Шапочка», братів Грімм «Хлопчик мізинчик», Ганса Христиана Андерсена «Снігова королева», Джанні Родарі «Чиполіно», Джоан Роулінг «Гаррі Поттер» тощо.
  • турнір юних правознавців відбувся у бібліотеці с.Синьків КЗ «Об’єднання публічних бібліотек Радехівської міської ради».
  • вікторина «Твій друг – безпечний рух»
  • зустріч з Іриною Рубець «Я називаю себе юристом, який пише вірші», що відбулися у Центральній міський бібліотеці Новороздільської МЦБС. Львівська поетеса, юрист за фахом презентувала читачам свою книгу «Прозріння словом».
  • «Юристи за фахом, письменники перед вічністю». Унікальна книжкова виставка протягом тижня надихала користувачів Публічної бібліотеки Радехівської міської ради на прочитання вже знайомих творів по новому, когось змушувала замислитися над обранням майбутнього свого фаху в царині юриспруденції, а когось знайомила наново з відомими вже іменами. Ось кілька імен юристів, які проявили письменницький хист: Григорій Квітка-Основ’яненко, Марко Черемшина, Лесь Мартович, Андрій Чайковський, Володимир Винниченко, Осип Турянський, Теодор Микитин, Степан Лепех та інші.
  • квест «Подорож країною прав» таакція «16 днів проти насильства» Стрийська МЦБС пройшов цикл заходів «Попередження та протидія кібербулінгу»
  • правовий тренінг для молоді «Активні громадяни» провели працівники Публічної бібліотеки Радехівської міської ради спільно з Іриною Мазуревич, головним спеціалістом сектору молоді та спорту
  • Користувачі бібліотеки смт Щирець мали зустріч «Вчимося жити в правовій державі» з Христиною Жовнір, офіцером поліції Пустомитівського РВ ГУ МВСУ.

В промові на форумі Інституту Кіндера соціолог Ерік Кліненберг зазначив дивовижну силу публічної бібліотеки: «…Працюйте з бібліотекарями, завдання яких – привітати всіх, хто заходить, і сказати як я можу допомогти?...Публічні бібліотеки - це шалені, радикальні ідеї, які можуть врятувати суспільство».

Презентацю можна перегдянути за посиланням.

Більше інформації про подію, а також відеозапис можна переглянути на сторінці інтернет-видання "Варіанти"

Олена Шматько, завідувач науково-методичного відділу КЗ ЛОР «Львівська обласна універсальна наукова бібліотека»

Семінар "Безоплатна правова допомого. Організація онлайн-консультування з правових питань мешканців громад в бібліотеках"

/Files/images/185897237_1193043184481088_8689803003596603095_n.jpg 12 травня відбувся обласний онлайн семінар для працівників публічних бібліотек «Безоплатна правова допомога. Організація онлайн-консультування з правових питань мешканців громад в бібліотеках» організований КЗ Львівської обласної ради «Львівська обласна універсальна наукова бібліотека» спільно з партнерами громадськими організаціями «Освітній ресурсний центр» та «Інститут політичних технологій», Львівським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомогив рамках проєкту Міжнародного фонду «Відродження» «EU4USociety» у співпраці з Європейським Союзом «Підвищення правової спроможності ОТГ Львівського району та сприяння у впровадженні практик альтернативного вирішення правових спорів». Участь у семінарі взяли понад 60 осіб, представники 42 публічних бібліотек Львівщини, в т.ч. 14 сільських.

/Files/images/185632062_1193043311147742_1966233518584468368_n.jpg В рамках зустрічі фахівець Львівського МЦ з надання БВПД Христина Гаталяк розповіла про шляхи співпраці місцевих центрів з надання БВПД та бібліотек, а також про медіацію, як одним із найпопулярніших альтернативних способів врегулювання спорів (конфліктів). Про повноваження Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та про те, з якими питаннями можна звертатись до омбудсмана, йшлося під час виступу регіонального координатора Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Львівській області Тетяни Панасенко. Також пані Тетяна розповіла про національний превентивний механізм та можливість співпраці з місцями несвободи.

/Files/images/186003363_140468564764230_5725482033613808000_n.jpg Разом з партнерами бібліотеки накреслили спільні кроки для покращення життя мешканців громад, надання безоплатних юридичних консультації фахівців в режимі онлайн, організацію спільних заходів, спрямованих на підвищення рівня поінформованості про можливості медіації як альтернативного позасудового способу вирішення спорів шляхом проведення конференцій, семінарів, круглих столів, зустрічей та інших заходів.

Ознайомилися з новим інформаційним ресурсом, який точно стане у нагоді для надання допомоги користувачам бібліотек - «WikiLegalAid» довідково-інформаційна платформа правових консультацій. Яка була створена Координаційним центром з надання правової допомоги з метою підвищення правової свідомості та освіченості населення. Окрім правової інформації та посилань на чинне законодавство на платформі можна знайти також зразки документів правового характеру та посилання на судові рішення https://wiki.legalaid.gov.ua

ХІ Міжнародна конференція «Сучасна інформаційно-бібліотечна безперервна освіта: метаморфози навчального дизайну»

3-4 березня Львівщина знову була в топі бібліотечних подій країни адже протягом цих днів відбувалася щорічна ХІ Міжнародна науково-практична конференція «Сучасна інформаційно-бібліотечна освіта: метаморфози навчального дизайну» у Славську, але не зовсім у звичному форматі - онлайн.

Понад сотню учасників завітали на платформу ZOOM з Румунії, Польщі, Білорусі та різних куточків України.

Декілька років назад науково-методичний відділ комунального закладу Львівської обласної ради «Львівська обласна універсальна наукова бібліотека» заснував традицію – відвідувати щорічну конференцію у Славську командою до якої входили би представники обласних, міських, районних, сільських бібліотек. Не змінили традиції і цього року. Львівщину презентувала потужна команда бібліотечних працівників Олена Шматько, завідувач та Віта Гринчук, головний методист науково-методичного відділу ЛОУНБ, Лариса Лугова, директор ЛОДБ, Любов Цяпало, директор та Катерина Алексеєнко, заступник директора Львівської МЦБС для дорослих, Христина Дасюк, директор Сокальської РЦБС, Оксана Винник, директор «Публічно-шкільної бібліотеки Славської селищної ради». Відмінністю цьогорічної конференції було те, що кожен з нас не лише долучився до вирішення певних організаційних питань і був присутнім на різних секціях, а й модерував, був спікером, активно дискутував та ще випробовував цікаві інтерактивні лайфхаки з кейсу інструментів інтелектуальних активностей та цифрової візуалізації від надзвичайно крутих тренерів Наталії Блажевської, методистки науково-методичного центру суспільно гуманітарних дисциплін та міжнародної інтеграції Інституту післядипломної освіти Чернівецької області, мультиплікатора Goethe-Inststut в Україні, Тетяни Гранчак, д.н. із соц.ком., професора, провідного наукового співробітника відділу з охорони інтелектуальної власності НБУВ, членкині ВГО УБА та Ярослави Хіміч, к.і.н., доцента кафедри культурології та інформаційних комунікацій НАКККіМ, членкині Президії ВГО УБА, координатори ГТЦ.

Кожен учасник майстерні №3 випробував власноруч створити мультфільм, за формулою «cinquain» знайти визначення «Чим є навчання у Славську для кожного з нас», дати відповіді на питання гри «колесо фортуни», прокласти свій маршрут незабутньої подорожі, перевірити власну ерудицію та знання з живопису і свою уважність, розгадати ребуси, унікальний ресурс для визначення рейтингу успішності проведеного тренінгу і наскільки співпадають очікування його учасників на початку з отриманими результатами наприкінці тощо. Все це точно допоможе зробити наші зустрічі і навчання у форматі онлайн незабутніми і більш активними.

Ми міркували над новими компетенціями сучасного бібліотекаря, яких навичок і дисциплін бракує випускникам профільних навчальних закладів, розглядали застосування культурного менеджменту в бібліотеці, з’ясовували що притаманно саме менеджерам культури і хто вони є, дискутували разом із Катериною Алексеєнко і Любов Цяпало про перспективи застосування фахівців цього профілю на різних ділянках організації ефективної діяльності сучасної бібліотеки. Матеріали до виступу можна переглянути за покликанням: https://drive.google.com/drive/u/1/my-drive

Разом з Оленою Шматько намагалися визначити яку нішу у підвищенні кваліфікації працівників бібліотек займають через десять років з часу створення Регіональні тренінгові центри і що воно таке навчання у стилі digital nomads. Чому цей стиль є трендом ХХІ сторіччя? Ми навіть не замислювалися над тим, що стикаємося з його представниками майже щодня в кав’ярнях, на пляжах і навіть в бібліотеках. Чому цей стиль набуває шаленої популярності в суспільстві. А все тому, що нарешті-то у віддаленій роботи люди розгледіли безліч переваг, які раніше були недоступні. До того ж в наслідок карантинних обмежень, можна вважати, що і ми в якійсь мірі наблизилися до цього сучасного тренду. Спробували відшукати ознаки цього стилю в роботі Львівського регіонального тренінгового центру. Робота у стилі digital nomads (з англ. «цифрові кочівники») – категорія людей, які використовують сучасні технології для виконання своєї роботи та професійних обов’язків у віддаленому режимі і ведуть мобільний спосіб життя. Якщо ретельніше придивитися, то можна стверджувати, що першими популяризаторами цього стилю були наші партнери в Програмі «Бібліоміст» і УБА. У популярного оператора мобільного зв’язку Lifecell є цікава послуга «Хом'як», що дозволяє перенести невикористані хвилини, мегабайти та SMS з попереднього пакету послуг у поточний. Оговтавшись від самоізоляції підчас карантинних обмежень ми діяли як цей смішний символ послуги. Постійно навчалися на різноманітних онлайн курсах, накопичували знання, аби залишитися конкурентоспроможними на ринку надавачів освітніх послуг бібліотекарям регіону. Пізніше навчали їх використовувати веб сервіси і в нагоді стали наші веб ресурси, де ми розміщали відеозаписи тренінгів, вебінарів, програми дистанційних курсів, проморолики оновлених просторів бібліотек, кращій досвід колег, наші методичні поради тощо. Одним з успішних проєктів вважаємо свою рубрику на Facebook «Бібліотечні ІТ-штучки», це доводить той факт, що за час карантину кількість учасників групи зросла в тричі і вже нараховує 1400 осіб. Презентація доступна за покликанням: https://drive.google.com/file/d/1Meot3tgSGsxwUW95Zzq5jCDQ_3rQ8I17/view?usp=sharing

Цього року, можна сказати, презентувати досвід роботи бібліотек регіону ми доручили трьом дебютантам. Однією з них була Христина Дасюк, яка презентувала методичні напрацювання Сокальської РЦБС працівники якої здобули найбільшу кількість понад 300 сертифікатів різноманітних навчальних курсів. Найбільш популярними для колективу виявилися курси представлені на платформах ВУМ online, PROMETHEUS, ВИЩЕ, «Дія. Цифрова освіта». За її словами: «Командою методистів був напрацьований методичний кейс інтерактивних майстер класів для працівників бібліотек-філій, який допоміг адаптуватися до змін в карантинний період. Але постало нове питання: «Як створити дистанційні послуги в особливих умовах, коли в бібліотеці немає ні комп’ютера, ні Інтернету. Зрозуміло, що для досягнення цілей усі підручні гаджети варто використовувати найбільш доступним виявися смартфон, тож і вирішили навчати колег застосовувати його можливості та різноманітні мобільні додатки. Як стверджував відомий французький кінорежисер, актор, продюсер Жак-Люк Годар: «Неважливо, звідки ти щось береш, важливо, що ти з цим робиш». Першою он-лайн майстеркою стало вивчення додатку InShot, який є дуже простим і зручним для редагування фото та відео. Має безліч цікавих інструментів: збільшення зображень, ефект розмиття кордонів, додавання текстів тощо. Canva – платформа графічного дизайну, яка дозволяє користувачам створювати графіки, презентації, афіші та інший візуальний контент для соціальних мереж. Доступна як веб версія, так і мобільна. Сервіс пропонує великий банк зображень, шрифтів, шаблонів та ілюстрацій. Microsoft PowerPoint – всіма улюблений сервіс, який перемістився до смартфону. Дозволяє проводити різноманітні маніпуляції з документами, вносити правки у презентацію безпосередньо зі свого пристрою. Microsoft Paint – багатофункціональний, але простий у використанні растровий графічний редактор компанії Microsoft, що входить до складу всіх операційних систем Windows окрім основних функцій редагування зображень, таких як обертання, обрізка, зміна кольорів тексту, зміна розміру зображення, надає можливість зберігати зображення в чорно-білому форматі. Останнім часом новомодним способом донесення інформації стала хмара слів. Хмара слів краще запам'ятовується та викликає асоціативне мислення. В бібліотечній практиці простір для використання хмар слів необмежений. Вони можуть стати у нагоді про оформленні виставки, стендів, бібліотечних плакатів чи реклами, і навіть при створенні промопродукції власного бренду (на горнятку, обкладинці телефону, рамці для фото чи футболці). Google Форми – це зручний інструмент, за допомогою якого можна легко і швидко планувати заходи, складати опитування та анкети, а також збирати різну інформацію. Ігри – потужний інструмент залучення читачів до бібліотеки та її заходів. зараз використовуючи сучасні інструменти бібліотеки здатні забезпечувати інтелектуальне дозвілля користувачів, що змушені перебувати у карантинній ізоляції. Темою гри може стати книга, життя та творчість письменника, культура рідного краю, ресурси і послуги бібліотеки тощо. «Фабрика вікторин – бібліотечна ігроманія» (платформа www.fyrebox.com) Календар – найкращий і незамінний інструмент для роботи або ж для організації своїх щоденних планів. Але чи не краще замість використання звичайного дизайну створити персоналізований календар для дому чи робочого місця, чи подарунку користувачеві, як елемент реклами бібліотеки та її роботи. Створення авторських календарів, використовуючи можливості сервісу https://www.imgonline.com.ua. З захопленням колектив послідовників опановував нові ази безлічі професій: маркетолога, промоутера, стрімера, актора, ментора, фандаббера, дизайнера тощо. Ознайомитись з матеріалами можна тут.

А ще ми літали у хмарах разом з Вітою Гринчук. Макетували «захмарну бібліотеку», розбиралися в тонкощах хмарних технологій, знайомилися з історією виникнення, визначали типи хмар і небезпеки хакерських витівок, дізнавалися про переваги і недоліки у застосуванні, спробували визначити застосування хмар в бібліотечні сфері. Це може бути для організації власної роботи, створення контенту, підтримки зв’язку із користувачами, автоматизації бібліотечних процесів. На одному із хмарних сервісів можна познайомитись з презентацією: https://drive.google.com/file/d/13ZRXLaS0k8-RCoyD3CFyT-haYk0Njo_D/view?usp=sharing

Не змінним залишився як завше салоган конференції Славське - кейс ідей! Славське надихає.

Хоча заядлих та завзятих мешканців конференції у Славську важко здивувати, але щоразу її організаторам це з успіхом вдається. За це велика подяка Ярославі Хіміч, Ірині Шевченко, Ярославі Сошинській, Вікторії Польовій, Світлані Барабаш, Оксані Бояріновій, Оксані Бруй і всім хто любить цей формат навчання non stop, живить і розвіває бібліотеки. Як завше неймовірні партнери конференції презентували нові проєкти і ідеї для розвитку бібліотек, участі їх в житті громад тощо. Тож вивчайте нові освітні пропозиції від Української бібліотечної асоціації які презентувала Оксана Бояринова, керівниця проєктів ВГО УБА. https://www.facebook.com/ula.org.ua/videos/3860326524026300


/Files/images/Slavske_Progr 2021 links_page-0001.jpg/Files/images/Slavske_Progr 2021 links_page-0002.jpg/Files/images/Slavske_Progr 2021 links_page-0003.jpg/Files/images/Slavske_Progr 2021 links_page-0004.jpg/Files/images/Slavske_Progr 2021 links_page-0005.jpg/Files/images/Slavske_Progr 2021 links_page-0006.jpg/Files/images/Slavske_Progr 2021 links_page-0007.jpg/Files/images/Slavske_Progr 2021 links_page-0008.jpg/Files/images/Slavske_Progr 2021 links_page-0009.jpg/Files/images/Slavske_Progr 2021 links_page-0010.jpg/Files/images/Slavske_Progr 2021 links_page-0011.jpg /Files/images/Slavske_Progr 2021 links_page-0012.jpg

IV Книгофест у Жовкві

28-30 вересня 2019 року відбувся Четвертий " Книгофест у м.Жовква". Перший день книгофесту було розпочато у бібліотеці с.Гряда бібліотечним журфіксом «Бібліотека зустрічає друзів» гостями якого стали учасники проекту культурних обмінів «Бібліотечні ініціативи – містки до громадської активності» (смт.Новопсков, Луганської обл.), продовженням стало наше знайомство за круглим столом у районному народному домі за участю представників від Жовківської влади, бібліотечних працівників району. Колег із Новопсковщини вітали представники влади, директор Жовківської ЦБС - Марія Довгань та ансамбль бібліотечних панянок "Жовківчанка ".

Цьогорічний «Книгофест» налічував 7 локацій: «Дивлюсь, дивуюсь, дізнаюсь…», «Мрій, читай, мандруй», «Задоволення від читання», «Поезія Музики. Музика Поезії», «Літературні читання в Жовківському замку»,«Літературна вечірка» в центральній районній бібліотеці, .Також на фестивалі відбувалися майстер-класи «Дива своїми руками»: вироби з валяної вовни Соціальне підприємство «Рукомисли»; вироби з паперу «Золоті ручки» любительське об’єднання бібліотеки с.Шабельня; вироби з гофрованого паперу любительське об’єднання "Кольоровий дивограй" бібліотека с.Боянець ; Соломоплетіння - Марія Іванишин; ручної ліпки з глини - Олена Подрез - викладач кераміки Арт-студія ( Скварява); Яворівська іграшка –Шумило Галина. Докладніше про Жовківський Книгофест тут

"Бібліотека платформа для соціальної взаємодії у форматі "all inclusive".

5 грудня було проведено щорічну інтер@ктивну студію «Метод-профі» на тему «Бібліотека платформа для соціальної взаємодії у форматі «all inclusive». Вона відбулася в URBAN бібліотеці (філії № 8 Львівської МЦБС для дорослих).

All inclusive, або «Все включено» – це система послуг, які надаються на території готелю безкоштовно і необмежено впродовж певного періоду часу. На засіданні студії, намагалися з'ясувати як така система могла би працювати в бібліотечному середовищі. Для цього варто змінити професійні компетенції бібліотечних працівників; трансформувати простір забезпечивши мультифункціональність, інклюзивність, відкритість, комфортність та безбар’єрність; удосконалити та впровадити інноваційні послуги; забезпечити інтеграцію цифрових сервісів та доступність до інформаційних ресурсів бібліотек в режимі 24/7 тощо. Про все це йшлося у виступі завідувача науково-методичного відділу Львівської ОУНБ – Олени Шматько. (Презентацію можна переглянути за посиланням: wym-1545656139308)

В рамках роботи студії колеги і партнери презентували свої напрацювання.

Як вийти за межі не лише приміщення, а й своїх професійних обов’язків для того, аби за допомогою бібліотечних форм і методів з’єднати докупи мешканців двох прикордонних регіонів Сходу та Заходу країни йшлося у виступі «Культурна дипломатія між регіонами України як невід’ємна частина діяльності ЦРБ» Любові Янклевич, директора Жидачівської РЦБС. (Презентацію можна переглянути за посиланням: wym-1545656192847)

Лариса Шнит, заступник директора Бродівської РЦБС стверджувала, що саме проект «Публічні бібліотеки – містки до е-урядування» сприяв розвитку партнерства з громадськими організаціями, впровадженню інноваційних послуг і запровадженню нового режиму роботи не лише в центральній бібліотеці, а і в її структурних підрозділах у презентації «Бібліотека – центр розвитку громади в режимі доступу 24/7». (Презентацію можна переглянути за посиланням: wym-1545656240496)

Радехівська зі слів Наталії Коляди, директора РЦБС стала справжнім осередком формування громадянського середовища через культурно-просвітницькі проекти ЦРБ, РДБ, бібліотек-філій сіл Павлів, Яструбичі. (Презентацію можна переглянути за посиланням: wym-1545656294767)

Створення першої бібліотеки-хабу в селі Забужжя, залучення волонтерів до роботи бібліотек, впровадження стратегічного напряму - проектного менеджменту, співучасть громади в роботі, створення літніх таборів відпочинку для дітей на базі бібліотек, центру освіти дорослих і навіть реєстрація громадської організації – все це діяльність бібліотек Сокальської РЦБС (РДБ, бібліотек-філій с. Забужжя і Варяж) і зміст презентації Христини Дасюк, директора РЦБС "Мультифункціональність та інклюзивність простору бібліотек: трансформація задля розвитку громади". (Презентацію можна переглянути за посиланням: wym-1545656315634)

Бібліотека-філія Новороздільської МЦБС завдяки виробам Hand Made змогла згуртувати літературно-мистецьку еліту та залучити до співпраці народних обранців різних рівнів для створення ексклюзивної бібліотеки в міському мікрорайоні і вперше презентувати досвід роботи Новороздільської МЦБС. Така честь випала Галині Вілковій, завідувачеві бібліотеки-філії № 1 – «Бібліотека на БАМі – центр єднання громади мікрорайону».(Презентацію можна переглянути за посиланням: wym-1545656337362)

Також учасники мали змогу переглянути відеоролик «Що для Вас бібліотека?» відзнятого користувачами бібліотеки-філії № 34 Львівської МЦБС для дорослих, яку по праву можна назвати так, як і виступ Ірини Андрухів, завідувача бібліотеки-філії – «Бренд міста Винники – бібліотека». (Відео можна переглянути за посиланням: wym-1545656403858)

У другій частині засідання мова йшла про промоцію та залучення до читання дітей. Любов Сташко, завідувач НМВ Львівської обласної бібліотеки для дітей, ознайомила присутніх із застосуванням проектно-цільового управління розвитком дитячого читання. (Презентацію можна переглянути за посиланням: wym-1545656423209)

Як забезпечити роботу інтерактивної бібліотеки, надати бібліотечним заходам «новий зміст - свіже звучання», які «Лайфхаки на бібліощодень» допоможуть вирішити проблему залучення дитячої категорії до читання ознайомила Наталія Комлева, завідувач відділу інновацій, маркетингу і перспективних технологій ЦМБ Львівської МЦБС для дітей. (Презентацію можна переглянути за посиланням: wym-1545656474814)

З учасниками зустрічі ділилися: своїм рецептом успіху як перетворити бібліотеку у мультимедійний центр Оксана Микитин, завідувач бібліотеки-філії № 21 Львівської МЦБС для дітей «Схвалено дітьми «Smart Бібліотека»; своїми емоціями від побачено Юлія Цекіт, ведуча телевізійного центру Кадрики. (Презентацію можна переглянути за посиланням: wym-1545656507084, відео можна переглянути за посиланням: wym-1545656684858)

Емоційного забарвлення додала ще і екскурсія URBAN бібліотекою, після якої методисти та бібліотекарі області із задоволенням обмінялися враженнями і надали свої методичні поради в рамках Інтерактивної гри «Креативність проти невизначеності…»

Загалом засідання студії відвідала рекордна кількість учасників понад 60 осіб із 25 ЦБС, 11 ОТГ, 3 обласних і однієї міської бібліотеки. Адже для них бібліотека - сучасна, мультифункціональна, ексклюзивна, з великим реєстром послуг «all inclusive», персоналом бібліотечних профі та аніматорів, які сповідують свої цінності і сприяють досягненню цілей сталого розвитку ООН, а головне така, як у цьогорічному девізі від УБА «Бібліотек@ - все тут, всі тут!»

Сільські бібліотеки ярмаркували у Львові

22 червня 2016 року у Львові відбувся Міжрегіональний ярмарок-конференція «Сільські бібліотеки. Нові моделі обслуговування громади».

Львівська обласна універсальна наукова бібліотека гостинно запросила поярмаркувати бібліотеки чотирьох областей України. Понад 150 осіб відвідали міжрегіональний ярмарок-конференцію серед них: представники департаменту з питань культури, національностей та релігій ЛОДА, сільських рад, громадських організацій, директори районних ЦБС, працівники обласних бібліотек, завідувачі організаційно-методичних відділів центральних бібліотек ЦБС, представники сільських бібліотек-філій в т.ч. об’єднаних територіальних громад Львівської, Вінницької, Луганської, Херсонської областей.

/Files/images/Початок.jpg /Files/images/Продовження.jpg

Ярмарок-конференція була організована на трьох майданчиках: дискусійному, веб, ярмарковому.

На дискусійному майданчику обговорювалися питання щодо впливу процесу децентралізації на функціонування бібліотек, пошуку подолання кризових явищ, використання інноваційних форм роботи для обслуговування користувачів, запровадження надання адресних послуг різним категоріям користувачів публічних бібліотек, створення комфортного середовища.

Аналіз ситуації надала Леся Корнат, начальник відділу культурно-просвітницької роботи і навчальних закладів департаменту з питань культури, національностей та релігій ЛОДА. Вона зазначила, що лише 163 бібліотеки 12 % мають комп’ютери (з 1316 установ станом на 01.01.2016 р.) окреслила перспективи розвитку бібліотек Львівщини, які заходи вживаються для подолання кризових явищ. Наголосила на тому, що в рамках обласної програми поповнення бібліотечних фондів виділено 600 тис. грн. і вперше відбувся обласний конкурс на кращі бібліотеки області та закупівля для них комп’ютерів чи іншого технічного обладнання на суму 300 тис. грн. Зі 117 поданих на конкурс заявок було відібрано 22 бібліотеки. Переможцями конкурсу стали: центральні районні бібліотеки Городоцької, Жовківської, Кам’янка-Бузької, Мостиської РЦБС; районні бібліотеки для дітей Золочівської, Миколаївської, Самбірської, Яворівської РЦБС; бібліотека для дітей міста Доброміль Старосамбірської РЦБС; бібліотеки-філії смт Підкамінь Бродівської РЦБС, села Ракобовти Буської РЦБС, села Нагуєвичі Дрогобицької РЦБС, села Млиниська Жидачівської РЦБС, міста Бібрка Перемишлянської РЦБС, міста Пустомити Пустомитівської РЦБС, смт. Лопатин Радехівської РЦБС, села Сприня Самбірської РЦБС, сіл Нижнє Синьовидне та Либохора Сколівської РЦБС, села Карів Сокальської РЦБС, смт Дашава Стрийської РЦБС, села Ніжнє Турківської РЦБС. (Презентація за посиланням wym-1466780049688)

В презентації «Сільські бібліотеки в умовах децентралізації» Олександр Софій, президент ГО «Європейський діалог», акцентував увагу на питаннях формування та реалізації державної політики регіонального розвитку, використання коштів державного фонду регіонального розвитку регіонами України у 2015 році, основних проблемах що виникають при формуванні бюджетів об’єднаних територіальних громад та реформування публічних бібліотек Польщі. З його слів бібліотеки ще недостатньо використовують кошти різноманітних фондів для покращення матеріально-технічної бази, роблять лише поодинокі спроби. Так, надзвичайно приємною виявилася новина про те, що з ДФРР 2016 для Львівщини отримала 222,5 млн. грн. на реалізацію 80 проектів із 244 поданих на конкурс і серед них проект єдиної бібліотеки «Перша УРБАН-бібліотека в Трускавці» (бюджет проекту становить 1090,0 тис. грн.). (презентація за посиланням -wym-1466780030807)

Олена Шматько, завідувач науково-методичного відділу, координатор Регіонального тренінгового центру ЛОУНБ у своєму виступі «Діяльність методичної служби ЛОУНБ - індикатор змін в бібліотеках регіону» окреслила основні етапи запровадження ІТ технологій у бібліотеках регіону, висвітлила результати спільних проектів, дякувала партнерам РТЦ за підтримку та лобіювання інтересів бібліотек області, торкнулась питань пов’язаних з переформатуванням діяльності бібліотек області. Наголосила на тому, що з часу заснування Регіонального тренінгового центру було реалізовано 20 проектів, до яких обов’язково залучалися бібліотеки області та інших регіонів України. В рамках програми «Бібліоміст» була створена мережа сучасних бібліотек, яка охоплює 54 публічні бібліотеки, за сприяння партнерів IREX, УБА, ЛМГО «Інститут політичних технологій», ГО «Європейський діалог», «Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych», ГО «Польща-Схід», Центру правових та політичних досліджень «СІМ» на базі бібліотек області розпочали роботу 63 Громадські інформаційні центри надання адміністративних послуг, 4 Центри європейської інформації, на кінець 2016 року будуть діяти 5 просвітницьких майданчиків з прав людини. В рамках спільних проектів 21 бібліотекар з Львівської, Вінницької, Закарпатської, Рівненської областей пройшли навчання у центрах надання адміністративних послуг Люблінського воєводства Польщі. Регіональний тренінговий центр ЛОУНБ став методичним центром підвищення кваліфікації не лише для працівників публічних бібліотек регіону, а і для бібліотек інших систем і відомств, виконує функцію творчої лабораторії де проходять апробацію сучасні форми та методи роботи з користувачами. Дистанційне навчання в РТЦ проходили і працівники Новопсковської ЦБС Луганської області. Було створено 14 сайтів і понад 30 блогів бібліотек області. За сприяння партнерів розроблено навчальні програми для підвищення кваліфікації бібліотечних працівників та сайт для дистанційного навчання, видано серію методичних порад (презентація за посиланням - wym-1467380828948).

Катерина Сухоребська, завідувач відділу Львівської обласної бібліотеки для дітей провела презентацію мультимедійного додатка «Мишеняткова абетка». Цю незвичайну абетку створила команда професіоналів, які працюють в ТзОВ «Імпульсіс»: художники, музиканти, письменники і просто не байдужі та творчі люди. Це перша українська інтерактивна розвиваюча гра цієї тематики. Вона допомагає в ігровій формі запам’ятати малечі літери рідної абетки. З метою просування інтерактивної абетки бібліотека розробила програму «Літерляндія». Саме за створення навчально-ігрової бібліотечної програми «Літерландія» Львівська обласна бібліотека для дітей стала переможцем 8-ї премії EIFL Public Library Innovation Award for supporting literacy – міжнародної Програми інновацій публічних бібліотек, третя українська і перша львівська бібліотека, яка отримала цей престижний трофей та матеріальну винагороду у розмірі $1500. Тепер цим додатком зможуть користуватися діти, які відвідують сільські бібліотеки. (Презентація за посиланням - wym-1466780017526)

«Від традицій до інновацій: історії успіху співпраці з громадою» - за такою темою відбувалася друга частина дискусійного майданчику, де презентували інноваційний досвід роботи сільські бібліотеки-філії Бродівського, Дрогобицького, Жидачівського, Жовківського, Сокальського, Яворівського районів.

Бібліотека – центр розвитку громади. Перемога у конкурсі програми «Бібліоміст» надала поштовх до запровадження проектного менеджменту як стратегічного напрямку роботи бібліотеки-філії села Забужжя Сокальської РЦБС.

«Бібліотека – територія єдності. В моєму розумінні це жива бібліотека, що працює для громади, працює з громадою, змінюється з нею і для неї, відчуває потреби суспільства. Сьогодні, у надскладний для України період, є важливим єднання українського народу навколо спільної мети: соборності, справжньої незалежності і процвітання країни, в якій прагнемо жити. Таке єднання українці продемонстрували під час Майдану, коли консолідувалися, щоб вигнати внутрішнього ворога, таке ж, а то й значно сильніше, демонструють тепер, коли треба протистояти зовнішньому супротивнику. Важливим є не розгубити, не розпорошити це з часом. Люди усвідомили, що бути українцем - це тримати Україну в серці, шанувати її як рідну матір, яка дала нам всім життя, і є люди, які заради України готові пожертвувати хто чим може. Не кожен візьме до рук зброю і піде в окопи, щоб захистити рідну землю, а особливо діти. Проте вони так само відчувають відповідальність за долю країни. Ми ж не можемо сидіти склавши руки, або робити вигляд що нічого не відбувається. По-різному можна наближати перемогу. У час складного економічного становища допомога захисникам у зоні АТО залишається актуальним питанням для всіх небайдужих українців. Тож як допомогти армії, коли не у всіх є фінансові можливості?», – за словами Світлани Коляди, завідувача бібліотеки-філії села Забужжя Сокальської РЦБС.

На це питання та інші питання вона намагалася дати відповідь у своїй презентації «Національно-патріотичне виховання молоді в контексті ідей Майдану». П’ятнадцять успішно реалізованих проектів (близько 300 тис. грн. залучено додаткових коштів для розвитку бібліотеки та громади) дозволили завоювати бібліотеці неабиякій авторитет в громаді. Серед них є важливі, спрямовані на вирішення соціальних проблем: «Відновлення вуличного освітлення у селі Забужжя», «Встановлення металопластикових вікон у Забузькій ЗШ І-ІІІ ст.», «Організація творчого колективу за участі молоді з особливими потребами на базі народного дому села Забужжя», «Промінь надії», «Соколине гніздо» літній відпочинкового навчально-патріотичного табір для дітей воїнів АТО та малозабезпечених сімей, «Міцна сім’я – щасливі діти», «Йдемо разом!» (серед заходів проекту – веломандрівки рідним краєм, туристичні подорожі в Карпати, катехитичні заняття, майстер-класи з писанкарства та виготовлення свічок, уроки розмовної англійської мови, мотиваційні тренінги та проведення спільного дозвілля), «Speaking Club» клуб вивчення англійської мови до роботи якого залучено волонтера Корпусу миру, вистава-концерт «Революція Гідності. Згадаймо як це було…» (відбулося вже 10 концертів в містах та селах області, учасники вистави презентували її в місті Томашів, Польща) тощо. Це дуже вдалий приклад спільної роботи. На сцені були поряд вчителі, священики, учні, студенти, бібліотекарі, волонтери, приватні підприємці, художник, фотограф, військові. За час підготовки концерту створилось своєрідне братство – так як під час Революції Гідності, а цьому немає ціни. Всі, хто був на Майдані, впізнавав справжні події і переживав їх знову, і сцена і зала жили одним духом.

В рамках Всеукраїнської акції «Маскувальна сітка для Армії руками волонтерів» користувачі бібліотеки села Забужжя долучились до плетіння маскувальних сіток для вояків у зоні АТО. А ще читачами бібліотеки для воїнів у АТО було пошито більше 200 маскувальних зимових костюмів. Більшість користувачів бібліотеки люблять займатися хенд–мейдом. І це улюблене заняття дівчаток у бібліотеці спрямовано тепер у волонтерське русло. Тут постійно плетуть для воїнів спеціальні браслети виживання з паракорду, які здатні врятувати їм життя. Ну і звичайно ж листи… Листи дітей завжди щирі, теплі, такі, що западають в душу. А ці листи були особливими... Діти писали солдатам, висловлювали свою підтримку і вдячність солдатам, які захищають країну. Щоб підняти бойовий дух військовим, малі читачі від щирого серця малювали мирне небо, сонце і щасливе майбутнє, писали зворушливі побажання перемоги та скорішого повернення до своїх рідних. Хлопці та дівчата впевнені, що їх листи - то своєрідні обереги для захисників. По телебаченню вони чули, що такі листи дуже важливі та очікувані, не менше ніж матеріальна допомога. Вони прийшли до бібліотеки щоби написати щирі слова воїнам і були певні, що листи знайдуть своїх адресатів. Діти, можливо самі ще добре цього не усвідомлюючи стають волонтерами, підтримуючи військо в такий особливий спосіб.

Допомогти армії можна і творчістю! Бо ж концерти були благодійними, а зібрані кошти пішли на потреби армії: придбання безпілотника та приладів нічного бачення. В рамках акції. «З небес їх очі дивляться на нас» охочі купували книги, а гроші, виручені від продажу, спрямували на спорудження пам'ятника Героям Небесної сотні у Сокалі. Ось лише частина того, що може зробити бібліотека, звичайна сільська бібліотека. А може і не зовсім звичайна. Програма «Бібліоміст» відкрила книгозбірні безмежний світ мережі Інтернет. Відповідно до цього зросли можливості бібліотеки, а значить і місцевої громади. Бібліотека – особливе місце. Це територія, яка єднає людей, точка зв’язку та інформації, місце для волонтерства і творчості. Бібліотек@ - територія успіху! (Презентація за посиланням: wym-1467891441673)

Бібліотека – інформаційний центр громади. Громадський інформаційний центр надання адміністративних послуг створений на базі бібліотеки-філії села Чернилява Яворівської РЦБС сприяв запровадженню інноваційних послуг (тренінгів з опанування основ комп’ютерної грамотності та навігації в Інтернеті, реєстрація на проходження ЗНО, дистанційного навчання, консультативно-правової допомоги онлайн, е-шопінгу, скап-зв’язку, реєстрація власної пенсійної справи, літня школа англійської мови), створенню сучасного сільського копі-центру та згуртував громаду для вирішення соціальних проблем рідного села. Переможець чотирьох конкурсів проектів. При бібліотеці діють об’єднання солдатських матерів «Матері в молитві», яке допомагає мобілізованим до АТО дітям (пошиттям маскувальних халатів, збором коштів та харчування), краєзнавчо-мистецьке об’єднання «Писанка».

Марія Гуз, завідувач бібліотеки-філії села Чернилява презентуючи роботу Громадського інформаційного центру надання адміністративних послуг розповіла про те, що завдяки його роботі при бібліотеці розпочала діяти ініціативна група громади, яка спільно вивчає дистанційний курс «10 кроків написання успішного проекту». Бажання прислужитися громаді і перетворити село у мальовничий куточок сприяло її згуртуванню навколо вирішення проблеми захаращених територій шляхом перетворення їх у сквери та втіленню ідеї облаштування громадського сільського парку. Цього року мікро-проект бібліотеки «Сільський парк Черниляви – територія єднання громади» в рамках конкурсу «Громадянська освіта запорука успішного розвитку громад» здобув перемогу.

Проект спрямований на підтримку громадської ініціативи по закладенню і первинному облаштуванню (доріжки, загородження, дитячий майданчик, літня сцена, Інформаційні стенди…) сільського парку на прилеглих до стадіону територіях. А також на те, щоб навчити мешканців окультурювати власні садиби та громадські місця. В ході навчань та практичних робіт по облаштуванню парку мешканці будуть більше комунікувати, згуртовуватись і працюватимуть над пошуком ресурсів для розвитку громади і території села. Також робота над проектом дозволить творчим людям реалізувати свої здібності і стати ініціаторами та практиками змін села в майбутньому. А підприємливі мешканці зможуть розвинути власну справу в галузі ландшафтного дизайну. Реалізується проект за сприяння партнерів Товариства краєзнавців Яворівщини та фінансової підтримки Представництва DVV International в Україні. (Презентація за посиланням: wym-1467891753404)

Бібліотека – центр обслуговування людей з вадами зору. «Бібліотека там, де потребують допомоги найвразливіші категорії громади. Досвід роботи бібліотеки-філії села Підбуж», презентувала Марія Ханас, завідувач організаційно-методичним відділом ЦРБ Дрогобицької РЦБС. Яка розповіла про роботу бібліотек ЦБС над створенням дейзі бібліотеки в рамках українсько-шведського проекту «Сучасні інформаційні системи для українських користувачів з вадами зору». Бібліотекарі Жанна Луців та Надія Яким, увійшли в десятку кращих волонтерів України. Своєрідною нагородою за це стала подорож до Швеції. Надія Яким, завідувач бібліотеки-філії села Підбуж відвідала Академію Svefi у місті Хапаранда. (Презентація за посиланням: wym-1467891959607)

Бібліотека – освітньо-дозвіллевий центр обслуговування дітей. Бібліотека вже давно перестала бути лише сховищем друкованих видань. І це яскраво доводить бібліотека-філія смт. Підкамінь Бродівської РЦБС. Відвідуючи бібліотеку, діти потрапляють у цікавий і захоплюючий світ знань, інформації та розваг. Вони тут не лише читають, а й відпочивають, спілкуються, граються і звичайно дивляться мультики. Цікаві і незабутні зустрічі із творчою дитячою студією створення мультиплікаційних фільмів «Дзига» міста Радивилів Рівненської області сприяли народженню ідеї створення власної студії мультиплікації «Смайлик» при бібліотеці. Ольга Козак представила досвід роботи студії щодо проведення «РR компанія бібліотеки з використанням програм Windows Movie Maker 2.6 та Pinnacle». Вона стала першою спробою апробації техніки створення мультиплікаційних фільмів студії «Смайлик». Для створення ролику було відзнято 275 фотографій героями мандрівки стали активні користувачі бібліотеки Олександра та Маркіян. Учасники студії демонстрували свої акторські здібності, спритність і ерудованість, творчі навички. Робота над створенням стрічки залишила приємні враження, запам’яталася назавжди і спонукала відвідувати бібліотеку частіше. (Презентація за посиланням: wym-1467892253164)

Бібліотека – інформаційний центр обслуговування громади. Дуже часто бібліотекарі нарікають на те що поповнення фонду документів є недостатнім, але при цьому працівники не намагаються змінити ситуацію на краще. Досвід роботи бібліотеки-філії села Млиниська Жидачівської РЦБС доводить, що «під лежачий камінь вода не тече». Тому бібліотека активно застосовує фандрейзингові технології для пошуку додаткових джерел фінансування, а участь у різноманітних проектах кардинально змінило роботу установи. Так, у 2012 році суттєва допомога надійшла від Міжнародного фонду «Відродження» завдяки участі у проекті «Поповнення фондів сільських бібліотек та активізація їх культурно-просвітницької роботи з дітьми та молоддю» бібліотека отримала 205 примірників нових видань на суму 4656.20 грн.

Краєзнавство – є одним з провідних напрямків діяльності бібліотеки. Яскравим прикладом є створена за підтримки громади краєзнавча кімната «Млиниська – мій край, моя історія жива!». Експозиція демонструє дбайливо збережені старожилами вироби місцевих умільців, старовинний одяг, приладдя, вишиті рушники тощо. При бібліотеці діють любительські об’єднання «Умілі руки», «Клуб веселих і начитаних» (КВіН ) та «Голос душі людської» на засіданнях яких Оксана Анрусишин, бібліотекар бібліотеки-філії організовує різноманітні майстер-класи з писанкарства, вишивки, квілінгу тощо.

Участь в проекті «Громадські інформаційні центри Львівщини в режимі доступу 7/24» (2015), навчання у РТЦ, створення блогу бібліотеки сприяло підвищило її рейтингу і дозволило налагодити спілкування з віртуальними користувачами та представниками української діаспори. В рамках проекту презентувала роботу створеного на базі бібліотеки-філії ГІЦ бібліотеки на регіональному ярмарку-конференції «ГІЦ - як майданчик конструктивного діалогу влади, громади, ГО та бібліотек».

Блог інформує громаду про її соціокультурну діяльність, нові послуги, талановитих односельців (для розміщення інформації пані Оксана використовує власний смартфон і мобільний Інтернет). Перші успіхи бібліотеки щодо опанування віртуального простору не залишилися не поміченими за сприяння депутатів сільської ради було виділено 16 тис. грн. на ремонт і 7800 грн. на придбання комп’ютера

2016 році бібліотека-філія отримала перемогу в регіональному конкурсі проектів на кращі бібліотеки області та закупівлі для них комп’ютерів чи іншого технічного обладнання оголошеного Департаментом з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА і отримає 15 тис. грн.

Бібліотека сьогодні є не тільки джерелом інформації, але і куточком де можна поспілкуватися, зустрітися з однодумцями, поринути в чарівний світ поезії, пізнати історію свого народу, втілити свої ідеї та задуми. Варто лише вірити в себе приймати участь в проектах, та завжди впевнено йти до своєї мети. Адже, мрії завжди здійснюються якщо справді цього хотіти. (Презентація за посиланням: wym-1467892551521)

Перемога в конкурсі проектів в рамках програми «Бібліоміст» стала знаковою подією для бібліотеки-філії села Замок Жовківської РЦБС. Завдяки створенню Інтернет-центру для громади було запроваджено низка сучасних послуг: Skype-зв’язок, реєстрація на ЗНО, пошук інформації для проведення уроків вчителями та написання рефератів учнями, замовлення товарів через інтернет-магазини, спілкування в соцмережах, перегляд фільмів та футбольних матчів, уроки комп’ютерної грамотності, WiFi тощо.

Галина Кожушко розповіла про участь бібліотеки у ІІ Всеукраїнському літературному конкурсі ім. Леся Мартовича. Організаторами якого є: Жовківська благодійна організація творчих та активних жовківчан «Розточани», відділ культури і туризму Жовківської РДА, Жовківська районнна бібліотечна система, львівська організація Національної спілки письменників України, Українська асоціація письменників Західного регіону.

Понад сто представників творчої еліти Львова, Києва, Дніпропетровська, Сум, Запоріжжя, Дніпродзержинська, Дрогобича…мали можливість поспілкуватися з читачами та відвідати жовківські історичні місця. (Презентація за посиланням: wym-1467892593111)

Бібліотека – центр краєзнавства. Як зробити бібліотеку привабливою для громади, якщо вона ще немає сучасних ІТ і не підключена до Всесвітньої мережі Інтернет. Про це йшлося у виступі «Більше ніж бібліотека» Руслани Церковної, бібліотекаря бібліотеки-філії села Новосільці Жидачівської РЦБС. Все залежить від того наскільки професійно підходить бібліотекар до організації бібліотечного обслуговування громади, від його навичок спілкування, вміння слухати поради колег і бажання змінити бібліотечне середовище на краще, щоби впевнено сказати: «В нас добре всім – і великим і малим». (Презентація за посиланням - wym-1467701882553)

При бібліотеці створено краєзнавчий етнографічний куток. Бібліотека тримає тісний зв’язок з місцевим підприємцем Сергієм Мокрицьким, який допоміг в ремонті приміщення, а тепер забезпечує бібліотеку новими книгами.

Пані Руслана впевнена у тому що «читає бібліотекар-читають усі» і сподівається на те що незабаром бібліотека-філія окрім друкованих документів буде мати комп’ютер, а слово БІБЛІОТЕКА зміниться на BIBLIOTEK@.

Як залучити сучасного користувача до бібліотеки, що потрібно змінити в роботі, які заходи вони потребують і як привабити до читання потенційних клієнтів за допомогою інтерактивних заходів про це йшлося у виступі «Інтерактивні заходи у сільській бібліотеці» Соломії Беген, бібліотекаря НМВ ЛОУНБ. Ні в кого не викликає сумнівів, що для цього бібліотекам необхідний пошук та запровадження використання нових форм роботи. Таких як: диспут, жива бібліотека, круглий стіл, бенефіс читача, бібліотекар на годину, ніч у бібліотеці, вечір швидких літературних побачень, турнір ерудитів, бібліотечний квест тощо. Адже одним із завдань бібліотеки є стимулювання читацької та пізнавальної діяльності, розширення горизонтів користувацьких очікувань у сфері проведення вільного часу. (Презентація за посиланням: wym-1467891329434)

Другою локацією був Веб-майданчик «Інноваційні процеси в бібліотеці: шлях до вдосконалення чи збереження традицій?», де завдяки сучасним інформаційним технологіям та скап-зв’язку працівники сільських книгозбірень Львівської, Вінницької, Луганської областей мали змогу обмінятися досвідом роботи, інноваційними ідеями обслуговування своїх громад та презентували результати реалізованих проектів.

Досвід роботи Новопсковського PR-офісу сучасних бібліотек «Популяризація громади: співпраця досвід, креатив» презентувала Наталія Бахтин, завідувач бібліотеки-філії села Піски Новопсковської РЦБС Луганської області (презентація за посиланням - wym-1467203516008).

Львівщину представляли Світлана Коляда, завідувач бібліотеки-філії села Забужжя Сокальської РЦБС, Марія Гуз, завідувач бібліотеки-філії села Чернилява та Ольга Гера, бібліотекар І категорії бібліотеки-філії смт Шкло Яворівської РЦБС. У бібліотеках активно діють Speaking Club вивчення англійської мови в бібліотеці за участі волонтера з корпусу Миру, Громадський інформаційний центр надання адміністративних послуг, «Навчальна майстерня мистецтва рогозоплетіння», літній табір національного-патріотичного спрямування «Соколята» для дітей учасників АТО та малозабезпечених сімей. (презентації за посиланнями: wym-1467892826186, wym-1467892839932, wym-1467892853323)

Досвід Вінницької області презентували Вікторія Чубатюк, завідувач бібліотеки села Яришів, Валентина Никитюк, завідувач бібліотеки селища Бар, Людмила Патерок, завідувач Міжліссянською сільською бібліотекою. Їхні виступи були присвячені запровадженню нових бібліотечних послуг для сільської громади, співпраці з фермерськими господарствами, висвітленню краєзнавчої роботи на блозі бібліотеки (презентації за посиланнями: wym-1467205586827, wym-1467205602158).

Цікавими були виступи бібліотекарів та представників сільських рад Херсонщини Лариси Шаваровської, завідувача бібліотеки-філії села Новопавлівка Каланчацької ЦБС Інни Кондратюк, голови Новопавлівської сільської ради, Галини Овечки, завідувача Інгулецької сільської бібліотеки, Володимира Русінка, голови Інгулецької сільської ради. Вони розповідали про активну співпрацю між сільською радою і бібліотеками та організацію спільних заходів та конкурсів, що єднають громади (презентації за посиланнями: wym-1467208335913, wym-1467208350955, wym-1467208364439).

Наприкінці зустрічі учасники висловили побажання щодо подальшої співпраці та обміну досвідом.(Відео з веб-майданчику wym-1466782394392)

Львівський РТЦ висловлює щиру подяку колегам та учасникам за допомогу в організації зустрічі, зокрема представникам методичних служб Ірині Грачовій (Новопсковська РЦБС), Тетяні Марченко (Вінницька ОУНБ) та Тетяні Сватулі (Херсонська ОУНБ).

Бібліотека – освітній центр навчання дорослих.Гамірно було на ярмарковому майданчику де працювала ціла «Вулиця майстринь Яворівщини», що презентували роботу мережі освітніх навчальних центрів для дорослих (в районі діє вже 14 центрів створених за сприяння Товариства краєзнавців Яворівщини «Гостинець», Західноукраїнського ресурсного центруЗУРЦ та фінансової підтримки Представництва DVV International в Україні у партнерстві із Яворівською районною державною адміністрацією і Яворівською районною радою). У 2014 році розпочала діяти «Стратегія розвитку навчання дорослих у яворівському районі на 2014-2020 рр.» затверджена рішенням сесії Яворівської районної ради.

Майстер-клас «Солом’яний павук - традиційний оберіг» від Ольги Чіх, бібліотекаря І категорії бібліотеки-філії села Дубровиця, Марії Боянівської, завідувача НД, переможців проекту «Навчальний центр освіти дорослих із розвитку місцевих традицій у селі Дубровиця».

Майстер-клас «Плетіння символічними стрічками» від Мирослави Юпин, бібліотекаря ІІ категорії бібліотеки-філії села Старий Яр, переможеця проекту «Розвиток і відродження народних традицій в сучасних мистецьких формах, як засіб формування морально - етичних якостей громади». Якщо Ви бажаєте опанувати сучасну техніку декорування декупаж, тоді маєте завітати до бібліотеки, де вже вправна майстриня пані Мирославо радо поділиться секретами цього виду мистецтва.

Відео майстер-клас «Навчальна майстерня мистецтва рогозоплетіння в селищі Шкло» від Ольги Гери, бібліотекаря І категорії бібліотеки-філії смт Шкло, переможця проекту «Навчання та розвиток мистецтва рогозоплетіння в смт Шкло» (відео за посиланням: wym-1467889577758)

Бібліотека – центр краєзнавства. Бібліотечному краєзнавству були присвячені експозиції роботи бібліотеки-філії села Добряни Стрийської РЦБС та бібліотеки-філії села Піддністряни Жидачівської РЦБС та презентації від Любові Лесів і Тетяни Півовар. Справжньою окрасою ярмарку став вишитий Кобзар бібліотекарями Жидачівської РЦБС.

Бібліотека – інформаційний майданчик для розвитку підприємництва та сільського туризму.Село Підгірці одне з найкращих і найбільш відвідуваних туристичних місць на мапі Львівщини. Підгорецький замок входить до туристичного маршруту Золота підкова цілком заслужено називають однією з перлин серед кращих архітектурних пам'яток всієї України, який щорічно відвідує понад 10000 осіб. Поруч із замком в окремому приміщенні знаходить бібліотека та Народний дім.

Громадський інформаційний центр надання адміністративних послуг села Підгірці Бродівської РЦБС став справжнім інформаційним майданчиком для розвитку підприємництва та сільського туризму. Ні відсутність необхідного технічного обладнання (лише старенький власний ноутбук), ні мобільний Інтернет не стали перешкодою і не завадили Катерині Довгань запровадити інноваційні послуги для забезпечення розвитку громади села. В практику роботи було запроваджено декілька нових послуг: WiFi, консультативна допомога в електронній реєстрації для отримання візи, пошук інформації для рефератів школярам, спілкування з родичами з використанням Skype, замовлення фурнітури приватними підприємцями тощо. Партнерами бібліотеки-філії є сільська рада, школа, ТЗО «Пілгірці», цегельний завод, приватні підприємці Соха Ольга та Кранкевич Ганна. Так, за їхнього сприяння до Дня вишиванки вперше відбулася мистецько-етнографічна мандрівка «Рідні візерунки» з демонструванням виробів народних майстрів села. Співпраця з приватними підприємцями та бібліотеки в рамках проектів «Громадські інформаційні центри у Вінницькій, Закарпатській, Львівській та Рівненській областях – І1 етап», «Громадські інформаційні центри в режимі доступу 24/7» сприяли тому що в селі була встановлена вишка для підключення Інтернету.

Бібліотека – центр творчості громади. Організувати роботи бібліотеки з найменшою категорією громади дітьми, завжди простіше, а молодь виїжджає бо їй там нудно. Своєю роботою Любомира Головко, завідувач бібліотеки-філії села Гряда Жовківської РЦБС спростовує цей постулат, згуртувавши творчих, веселих, майстерних, співочих мешканців у фольклорне любительське об’єднання «Грядівчанка» (до складу якого входить 30 осіб), яке подорожує теренами району і прикрашає своєю участю бібліотечні посиденьки та інші соціокультурні заходи, а в перервах між репетиціями і виступами створюють справжні дива вишиваючи хрестиком на полотні. (Презентації за посиланнями: wym-1467893280697, wym-1467893292932)

Відвідувачі ярмарку брали активну участь у різноманітних майстер-класах, переглядали відеоролики, що презентували інноваційні послуги сільських бібліотек області.

Ярмарок-конференція відбувся за сприяння Департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської обласної державної адміністрації, ГО «Європейський діалог» та ЛМГО «Інститут політичних технологій».

Ярмарок-конференція вже в трете відбулася на Львівщині, але вперше без грантової підтримки, тож висловлюємо щиру подяку всім, хто долучився до створення атмосфери справжнього свята і до нових зустрічей!

Сторітелінг: як створити історію успіху бібліотеки, яка захоплює?

https://youtu.be/DXrtOAQPLc0

Кiлькiсть переглядiв: 10840

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.